آخرین اخبار :
bg-login
img-registr
عضویت
تبلیغات
» » تشدید دغدغه‌های انتخاباتی افراطیون

تشدید دغدغه‌های انتخاباتی افراطیون

موضوع : مقالات

این روزها برای کسانی که دغدغه اصلی‌شان را پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی پایان سال شکل می‌دهد، روزهای پرکار و نگران‌کننده‌ای است. نگرانی از نداشتن نامزدهای توانا، نگرانی از ردّ صلاحیت افراد مشهور با سوابق افراطی‌گری، نگرانی از روند همگرایی جناح مقابل، نگرانی از موفقیت‌های جریان رقیب در شورای شهر، نگرانی از تعدد احتمالی فهرست‌های انتخاباتی و عدم اتفاق‌نظر بر ریاست مجلس دهم که از هم‌اکنون میان گروه‌های معتدل و افراطی پیش آمده و عمدتاً به ترجیح ناطق بر عارف بازمی‌گردد. افراطیون معتقدند، ریاست ناطق، مجلسی شبیه مجلس پنجم را تداعی می‌کند که مورد نیاز وضعیت فعلی اصلاح‌طلبان است، درحالی‌که ریاست عارف بر مجلس دهم، مجلس ششم را یادآوری می‌کند و چنین مجلسی می‌تواند حساسیت جریان مقابل را برانگیزد و در این حالت، مانع شکل‌گیری آن خواهند شد.
بخشی از نگرانی‌های فوق و اختلافات پیش‌آمده در روزنامه‌های زنجیره‌ای وابسته به اصلاحات در هفته گذشته قابل مشاهده است.
«اعتماد» تیتر اول روز اول هفته (۷/۶/) خود را با عبارت «شانه خالی نخواهم کرد» پر کرد و به نقل از سیدحسن خمینی نوشت: «یادگار 43 ساله حضرت امام نمی‌خواهد شانه خالی کند. مردی که از 23 سالگی‌اش شد مرد شماره یک صیانت از اندیشه‌ها و آثار جدش، حالا 20 سال پس از فقدان پدر، گویا از مرحله حساس یک تصمیم‌گیری مهم عبور کرده است. وصیت پدربزرگش به پدر را یادآوری می‌کند و می‌گوید، اگر نیاز باشد مسئولیتی را قبول کند شانه خالی کردن غلط است.»
«آفتاب یزد» هم از قول سیدحسن خمینی تیتر زد: «اگر لازم شد کاری را انجام دهم، شانه خالی نمی‌کنم.»
«ابتکار» با حروف درشتی روی تصویر تمام‌قدی از سیدحسن؛ «به وظیفه‌ام عمل می‌کنم» را قرار داد و در ادامه آن نوشت: «یادگار امام راحل، در دیدار با جمعی از اصلاح‌طلبان استان مازندران ضمن توصیه به گروه‌های سیاسی به وحدت و دوری از تشتت گفت: وقتی عده‌ای جان و مال خود را در راه انقلاب فدا کردند، در صورت لزوم انسان باید در این مسیر آبرو و همه سرمایه خود را در طبق اخلاص بگذارد، ولی اگر کسانی هستند که مسئولیت را بهتر انجام دهند، بگذاریم آنها انجام دهند. این سخنان در حالی مطرح شده است که مدت‌هاست گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره حضور سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان به گوش می‌رسد. گاه خبر از فهرست مشترک مثلث هاشمی‌رفسنجانی، روحانی و سیدحسن خمینی می‌شود و گاه ضمن تکذیب این موضوع از فشارها برای حضور وی در انتخابات انتقاد می‌شود.»
«مردم‌سالاری» هم با درج تصویری از سیدحسن خمینی گزارشی از سخنان وی در جمع اصلاح‌طلبان استان مازندران را زیر تیتر «عافیت‌طلبی با اندیشه امام سازگار نیست» منعکس کرد.
«شرق» نیز با اختصاص سرصفحه خود در نخستین روز هفته (۷/۶/) به سخنان سیدحسن خمینی از قول وی تیتر زد: «اسلام کاریکاتوری، امام کاریکاتوری هم به همراه خواهد داشت.»
اما «آرمان» ضمن اختصاص تیتر و تصویر خود به سخنان سیدحسن خمینی، به سخنان اخیر ایشان پرداخت و در ادامه، با حروف درشتی از قرار گرفتن «ناطق‌نوری در سرلیست اصلاح‌طلبان» خبر داد!
این روزنامه همچنین به شکل‌گیری «شورای فقها» در اصولگرایان اشاره کرد و زیر تیتر «لیدری سیاسی سه‌نفره»، نوشت: «اصولگرایان بعد از40 جلسه مشترک اکنون جمع سه‌نفره‌ای با نام شورای فقها را در مسند لیدری خود قرار دادند. این شورا کار نظارت بر سلامت و روند تحقق این وحدت را در جریان اصولگرایی برعهده گرفته است.»
«ابتکار» که در روز شنبه (۷/۶/) تیتر «صندلی‌های خالی از بزرگان اصولگرا» را برای این گزارش انتخاب کرده بود، دوشنبه (۹/۶/) این موضوع را به تیتر یک خود برد و در پاسخ به این پرسش که «اصولگرا، اصولگرا است؟» نوشت: «پنج‌شنبه هفته پیش سه تشکل اصولگرا در کنار هم اجلاس وحدتی را تشکیل دادند تا در آن به قولی یکصدا شوند و سعی دارند لیستی واحد از تمام اصولگرایان از هر نوع گرایشی ارائه کنند و نام آن را «یک صدا، یک فهرست» گذاشتند. در فاصله چند روز پس از این همایش، محمدنبی حبیبی، دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی تأکید کرد: «اجلاس وحدت گامی بزرگ برای همگرایی اصولگرایان است و راهبرد یک صدا، یک فهرست بدون سهم‌خواهی شخصی و گروهی هیچ‌یک از تشکل‌های اصولگرا، اکنون به‌صورت یک گفتمان درآمده است.»
نگرانی اصلاح‌طلبان با پیروزی اصولگرایان در انتخابات هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران افزایش یافت، چنانچه در روزنامه‌های وابسته به این جریان، در روز چهارشنبه (۱۱/۶/) نقش بست.
در این‌باره می‌توان به تیتر روزنامه «آفتاب یزد» اشاره کرد: «بهشت همچنان در محاصره اصولگرایان» که در ادامه آن نوشت: «امسال نیز رأی‌های خاکستری انتخابات را به کام اصولگرایان شورا شیرین کرد؛ رأی‌هایی که به اعتقاد محمد حقانی، عضو دیگر شورای شهر طرف قدرتند و از آنجا که شهرداری پشت سر اصولگرایان ایستاده، بالطبع قدرت از آن اصولگرایان شورا است.»
روند نگرانی‌ها و ناخشنودی‌های این جریان سیر صعودی خود را حفظ کرد، به‌گونه‌ای‌که «آرمان» در روز پایانی هفته (۱۲/۶/) در یادداشتی به قلم صادق زیباکلام به خطر تعدد فهرست‌ها اشاره کرد و نوشت: «در تهران تمام کسانی که می‌خواهند هفتم اسفند به 30 نامزد اصلاح‌طلب رأی دهند، باید بدانند لیست اصلاح‌طلبان کدام است.»
این روزنامه درباره اختلاف بر سر ریاست مجلس نوشت: «لذا تصور اینجانب آن است که آقای ناطق‌نوری برای این رسالت مناسب‌تر است. البته، این بدان معنا نیست که آقای عارف نباید وارد انتخابات شوند یا اینکه ایشان اصلاح‌طلب نیستند. اتفاقاً آقای عارف به‌مراتب از آقای ناطق‌نوری اصلاح‌طلب‌تر است، اما ما جدا از اینکه به چنین صفاتی نیاز داریم به صفات دیگری نیاز داریم که بتواند در قامت رئیس مجلس دهم و در برابر اصولگرایان و نهادهای قدرت وابسته به اصولگرایان ظاهر شود.»

موضوع : مقالات
نوشته شده توسط : reza در 16-06-1394, 09:43 | بازدید : 1310 | نظرات : 0

اضافه کردن نظر

نام شما:
ایمیل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
حاصل چهار + پنج ؟ (به عدد)
پاسخ:*

اخبار مشابه:

ملاحظات الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت از نگاه امام خامنه ای

حضرت آیت الله خامنه ای: ما دنبال الگوی مطلوب و آرمانی خودمان هستیم، که یک الگوی اسلامی و ایرانی

نگاهی اجمالی به مراقبات ماه ذی قعده-اين فرصت غنيمت شمار

لحظات و ماهي كه در آن هستيم ماه ذي‌القعده از ماه‌هاي حرام است و روزهاي آن

علی(ع)، از بزرگترین کارآفرینان عصر خود بود

علی، از بزرگترین کارآفرینان عصر خود بود/ وقتی دست راست رسول خدا، مقاطعه کاری می کرد

پیوند سبز به زیتون زندگی بخشید

ماجرای اصلاح پیوند تاپ ورکینگ برای اولین بار در گلستان
حدیث روز
امام باقر (ع) می فرماید : خداوند ، دشنام گوى بی آبرو را دشمن دارد.
هفته نامه گلستان مهر
شماره 592شنبه 18بهمن 1399
آرشیو
پیوندهای مرتبط
آمار بازدید
File engine/modules/prostats.php not found.