آخرین اخبار :
bg-login
img-registr
عضویت
تبلیغات
» » شورای شهر حکایت آرزوهای برباد رفته

شورای شهر حکایت آرزوهای برباد رفته

موضوع : مقالات

براي دومین بار انتخابات شوراي شهر بطور همزمان با انتخابات رياست جمهوري برگزار مي شود و بنظر مي رسد اين همزماني موجب شده باشد تا اين انتخابات به میزان زیادی تحت الشعاع انتخابات رياست جمهوري قرار گرفته باشد. اين در حالي است كه شوراي شهر نهادي است بسيار مهم كه بر زندگي روزمره شهروندان تاثيري مستقيم و حتي تعيين كننده دارد و غفلت از این انتخابات و بی توجهی به اینکه نامزدها با چه برنامه هایی زمام امور را در تصمیم گیریهایی که آینده شهر را را رقم می زنند مي تواند پيامدهاي ناگواري براي گرگان ما داشته باشد.
این موضوع بویژه از این جهت حائز اهمیت است که بررسي روند توسعه شهر گرگان طي چند دهه اخير نشان می دهد كه توسعه شهري گرگان از الگوي برنامه ريزي شده اي تبعيت نكرده و باوجود تلاش هاي بعضا خستگی ناپذیر مسئولان و اقدامات سازنده ای که صورت گرفته شهر رشد نامتوازن و نامطلوبي داشته است.
در مبارزات انتخاباتي نامزدهای شورای شهر آنچه در نگاه اول نظرها را جلب مي كند تمركز بيش از حد نامزدها بر تعلقات جناحي و درگيري هايی است که در سطح كلان بین جناح های رقیب در کل کشور جریان دارد. اغلب نامزدها در سايه انتخابات رياست جمهوري محو شده اند و فراموش كرده اند كه در كنار وظيفه ترويج استراتژي كلان براي كشور، شهر گرگان و آينده آن موضوع و هدف اصلي آنها در اين مبارزه انتخاباتي است.
مراجعه به افكار عمومي و حساسيت هاي شهروندان گرگاني حكايت از ان دارد كه براي مردم سه موضوع اساسي در باره مديريت شهر گرگان برجستگي دارد كه شايسته است نامزدها جهت گيري ها و برنامه هاي خود را در اين سه حوزه كليدي بيان دارند تا کار انتخاب براي شهروندان آسان تر شود.
نخست، راهبرد مديران شهري در باره تلقي آنها از شهر. مديران شهري چه آينده را براي "شهر" گرگان در نظر دارند؟ آيا آنها در پي تبديل گرگان به شهري بزرگ هستند و در نظر دارند همچون بسياري ديگري از شهرهاي ايران كه چند دهه اخير رشد بي قواره و ناموزوني داشته اند در عرض و ارتفاع گسترش يابد و آمار ساكنان شهر روندي صعودي و بدون حساب و كتاب را طي كند؟ شهر گرگان متاسفانه طی چند دهه اخیر عمدتا رشد کمی آنهم از نوع بی حساب و کتاب داشته است. جمعیت شهر از حدود 90 هزار نفر در سال 57 به حدود 400 هزار نفر افزایش یافته یعنی رشد جمعیت شهر رقم خیره کننده 450 درصد را داشته است که این افزایش در هیچ کشوری که توسعه متوازن را تجربه کرده مشاهده نشده و فقط در ایران ما نمونه اش می تواند رخ دهد. به موازات این افزایش جمعیت خانه سازی، انهم عمدتا از نوع آپارتمان سازی در ساختار اولیه شهری که برای جمعیتی بس کمتر از این تدارک دیده شده بود، بی در و پیکر صورت گرفته است. بخش عمده این ساختمان سازی ها در اطراف خیابان ولی عصر انجام شده که این موجب آن شده تا بخش اعظم ترافیک و تردد شهری در این خیابان سرریز شود بگونه ای که در ساعات زیادی از روز، بعلت ترافیک شدید تردد در این خیابان امکان پذیر نیست. بی شک فقدان راهبرد کارشناسانه از توسعه شهری اصلی ترین عامل این وضعیت عذاب آور در شهر شده است. برای حل این معضل مدیران شهری مثلا به راهکارهایی نظیر ایجاد زیرگذری عریض و طویل در این خیابان روی آورده اند که شاید بخشی از ترافیک را در قسمتی از این خیابان طولانی قدری کاهش داده باشد اما به جذابیت و اصالت اولیه شهر لطمات جدی وارد کرده است. آیا شهری با جمعیت 400 هزار نفر که قابلیت جذب جمعیتی بیشتر از این را ندارد برای حل مشکلاتی که ناشی از عدم برنامه ریزی بوده است قرار است در آینده نیز به چنین راه حل های بسیار پرهزینه، نامطبوع و ناموزون روی بیاورد؟ بنابراین گروه ها و نامزدهایی که برای مدیرین شهر خیز برداشته اند باید مشخص کنند که آیا الگوهای ناموفق تجربه شده در کشور، از تهران بزرگ گرفته تا دیگر کلان شهرها را قرار است تجربه کنند و زندگی شهروندان را در مشکلات سرسام آور ازدحام، ترافیک و شلوغی تلف کنند و یا در همین جای کار با توقف الگوبرداری های دهان پرکنی که تنها برای نوکیسگان نوکوچیده به شهر جذابیت دارد شرایط را برای بازگشت آرامش به شهر فراهم کنند.
دوم، مدیران شهر چه برنامه ای برای شهروندان و گروه های اجتماعی ساکن شهر دارند؟ مدیران باید توجه داشته باشند که شهر فقط شامل ساختمانهای بلند، خیابان ها، مراکز خرید و ادارات نیست بلکه هدف مدیران شهری باید توجه به مردم و گروه های اجتماعی باشد که در شهر زندگی می کنند. کیفیت زندگی و رضایت خاطر مردم در شهر چگونه است؟ آنچه به کیفیت زندگی معنا می بخشد رفاه شهروندان است که در اشتغال، درآمد مکفی، برخورداری از خدمات گوناگون، فضا و هوای مطلوب و طبیعت شهری دلپذیر است. در زمینه اشتغال و رفاه مادی آنچه برای مردم تعیین کننده است رشد قابلیت های شهری در ایجاد فضای کسب و کار است تا میزان اشتغال پذیری این جمعیت گسترده، بویژه جوانان و زنان شهر، افزایش یابد. پر شدن شهر از جمعیتی که شغل و کار مناسب و با درآمدی مکفی نداشته باشند زمینه آسیب های شدید اجتماعی و گسترش فقر را فراهم خواهد آورد. اشتغال فقط در کارهای خدماتی کم درآمد و ناپایدار خلاصه نمی شود بلکه اشتغال پایدار مورد نظر است. مدیران شهری چه راهکاری برای توسعه صنعتی شهر و ایجاد شرایط مناسب برای موسسات و شرکت های دانش بنیان و خدماتی و یا جاذبه های گردشگری دارند تا اسن شرکت ها زمینه افزایش اشتغال و رشد درآمد شهروندان را فراهم آورند. متاسفانه الگوی غلطی که مدیران شهری از تهران و دیگر شهرهای بزرگ کپی برداری کرده اند عمدتا به تراکم فروشی و کسب درآمدها از طریق عوارض و مالیات نظر دارد. اینگونه درآمدها هم از طریق بلندمرتبه سازی و ساخت و ساز در نواحی شلوغ و پر رفت و آمد بدست می اید، یعنی اینکه مدیران شهرداری بیش از آنکه به توانمدسازی شهروندان نظر داشته باشند به توانمندسازی نهادهای مدیریتی در شهر اندیشیده اند.
سوم، حفظ هویت و اصالت شهر. طی چند دهه اخیر هویت شهر گرگان به سرعت و به طور گسترده دستخوش تغییرات منفی و افول شده است و اگر این روند ادامه یابد طی چند دهه آتی بافت قدیمی شهر که بازتاب دهنده هویت تاریخی و اصالت شهر است بالکل نابود خواهد شد. اگر به دیگر شهرهای جهان سفر کرده و با مردم شهرهای دیگر ملل صحبت کرده باشیم خواهیم دید که اولا افتخار هر شهر و ساکنان آن بناها و بافت تاریخی آن است و حفظ هویت و بافت شهر اولویت غیر قابل سازش مدیران و ساکنان شهرهاست. در گرگان متاسفانه شاهد چنین پدیده ای نیستیم. در طی چند دهه اخیر شهرنشینان با ترک «شهر» و بافت قدیمی، آن را به حال خود رها کرده اند و هیچ اقدام معناداری در جهت مرمت و سرپا نگهداشتن بافت قدیمی صورت نمی گیرد. البته و انگاه که توجهی هم به بافت قدیمی می شود، و سرمایه ای گذاری در آن صورت می گیرد به نابودی آن بافت و برپا گردن مراکز تجاری جدید بر ویرانه های آن بافت ها اقدام می شود. این روند بدون تردید به مرگ تدریجی هویت شهر خواهد انجامید. در حالی که واقعیت این است که شهر گرگان نیازی به مراکز جدید تجاری ندارد که برای برپایی آنها چندین محله قدیمی شهر نابود شوند. مدیران آینده شهر باید موضع خود را در قبال شهر قدیمی و حفظ بافت تاریخی شهر روشن کنند آیا رویگرد آنها حفظ و پاسداری از ریشه های هویتی اهالی گرگان است و یا اینکه «شهر» را به عرصه ای برای تحقق رویاها و سوداگری قشری نوکیسه تبدیل خواهند کرد که هویت تاریخی شهر برای آنها اهمیتی ندارد؟
کمتر از دو هفته دیگر شورایی جدید برای شهر برگزیده خواهد شد. شوراهای تاکنون به میزان زیادی حکایت آرزوهای بربادرفته بوده اند. آیا شورای جدید هم تکرار تاریخ خواهد شد و آینده «شهر» با مدیرانی که از تعلق شهری و شهریت کافی برخوردار نیستند رقم خواهد خورد و لاجرم سراشیب سقوط و تبدیل شدن به روستایی بزرگ و پرجمعیت را طی خواهد کرد؟ یا اینکه مدیران جدید شهری به خود خواهند آمد و داشته های تاریخی و قرهنگی شهر را از آن خود و دستاورد مردم این سرزمین خواهند دانست و در حفظ و تعالی آن خواهند کوشید؟

حاجی قاسمی

موضوع : مقالات
نوشته شده توسط : reza در 15-02-1396, 18:40 | بازدید : 942 | نظرات : 0

اضافه کردن نظر

نام شما:
ایمیل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
حاصل دو + صفر ؟ (به عدد)
پاسخ:*

اخبار مشابه:

ملاحظات الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت از نگاه امام خامنه ای

حضرت آیت الله خامنه ای: ما دنبال الگوی مطلوب و آرمانی خودمان هستیم، که یک الگوی اسلامی و ایرانی

علی(ع)، از بزرگترین کارآفرینان عصر خود بود

علی، از بزرگترین کارآفرینان عصر خود بود/ وقتی دست راست رسول خدا، مقاطعه کاری می کرد

پیوند سبز به زیتون زندگی بخشید

ماجرای اصلاح پیوند تاپ ورکینگ برای اولین بار در گلستان
حدیث روز
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : برای بقا خلق شده اید نه برای نابودی و فنا و با مرگ تنها از جهانی به جهان دیگر منتقل می شوید.
هفته نامه گلستان مهر
شماره 592شنبه 18بهمن 1399
آرشیو
پیوندهای مرتبط
آمار بازدید
File engine/modules/prostats.php not found.