آخرین اخبار :
bg-login
img-registr
عضویت
تبلیغات
» » تبدیل تحریم‌ها به فرصت اولویت نخست دولت/ درسی که سیاستمداران آمریکا به ما می دهند

تبدیل تحریم‌ها به فرصت اولویت نخست دولت/ درسی که سیاستمداران آمریکا به ما می دهند

تبدیل تحریم‌ها به فرصت اولویت نخست دولت/ درسی که سیاستمداران آمریکا به ما می دهند

حال که شیطان بزرگ، آمریکای بدعهد همان‌طور که انتظار می‌رفت با بدعهدی مجدد، تحریم‌های مادر و بزرگی را بر علیه کشورمان وضع کرده است بهترین اقدام معطوف کردن همه قوای کشور برای تبدیل این تحریم‌ها به فرصت است.

یکی از ساز و کارهای توسعه و پیشرفت، تعقل و رشنالیتی در عالم سیاست است، معمولا در کشورهایی که مسیر دموکراسی را پیموده‌اند همواره از عقلانیت در محاسبات و بازی‌های سیاسی بهره گرفته و معادلات خود را به تعقل برای رسیدن به منافع ملی و تبدیل چالش‌ها و تحریم‌ها و تهدیدات به فرصت آن هم بی‌بدیل بدل می‌کنند.

در موضوع تحریم‌های اخیر سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی توسط آمریکایی‌ها، آن هم تقریبا با اجماع تمامی گروه‌های فکری آمریکایی، این مساله در راس این تصمیم خودنمایی می‌کند که آمریکایی‌ها در مقابل با دشمنانشان با ایجاد همبستگی و بسیج سیاسی درسی به سیاستمداران می‌آموزند که در هنگام تصمیم بر اساس منافع ملی باید خرد و ریزهای اختلافات سیاسی را کنار گذاشت و اختلافات را کم کرد و از همه ظرفیت ملی برای ادامه کار کمک گرفت.

امروز روزی است که ما نیز باید از فرصت پیش آمده بیشترین استفاده را کرده و این تهدید را به فرصتی عالی تبدیل کنیم. باید نگاه به شرق را با تقویت پیمان شانگهای با محوریت مثلت روسیه- چین- ایران تقویت کرده و از شکاف آمریکا و قدرت های درجه یک اروپا که همواره با توسعه طلبی آمریکایی‌ها در باطن قضیه مخالف هستند نیز بهره ببریم. اتحاد و همبستگی با دنیای اسلام نیز علازغم توطئه آل سعود می‎تواند فرصتی باشد که این سیاست را تلطیف کند.

در آستانه دولت جدید گروههای مختلف باید تحت هدایت رهبر معظم انقلاب مقتدرانه به سمت برنامه‌ریزی سریع با تصمیم منطقی، عاقلانه و بدور از حاشیه  دولت - مجلس و حمایت معنوی ملت گام بردارند. ارکان نظامی باید ترمیم شده و نگاه‌های پژوهشی به این سمت نیز هدایت شوند و تقویت مادی و معنوی برای دفاع از مرز و بوم به عنوان تقابل با اندیشه تجاوزکارانه دشمنان مد نظر قرار گیرد.

حفظ وضع موجود امروز به صلاح ما نبوده و باید عکس العملی منطقی، متقابلانه اما صلح جویانه و در راستای منافع ملی که همان تقویت بنیه علمی و حرکت به سمت خوداتکایی در امنیت است اتخاذ کنیم. چالش‌های موجود ایران امروز مسائلی است که همواره ما را در تحریمها تحت فشار قرار داده و مجبور می‌کند در مقابل دشمنان تساهل سیاسی نشان دهیم. باید بدانیم همه دنیا آمریکایی‌ها نیستند و نگاه تقابل‌جویانه قدرته‌ای جهانی حتی اروپایی در مقابل سیاست‌های تک‌روی آمریکایی وجود دارد. مهم از دست ندادن روابط بین‌الملل و پویایی در عرصه سیاست خارجی است.

تصمیم ما در قضیه برجام در تصمیم خردمندانه امروز کمکمان خواهد کرد. زیرا دنیا به این حقیقت رسیده است که آمریکایی‌ها زورگو، تک‌رو و دارای سیاست خارج از اصول روابط بین‌الملل هستند. باید از تصمیممات و تصمیم‌گیران دیروز چون با نیت پاک و برای حصول منافع ملی بوده است حمایت کنیم و عدم حصول به نتیجه را به حساب بد عهدی‌های آمریکایی بگذاریم. از دلسوزی دیگران و مخالفان سیاسی کمال بهره را برده و همه را به همکاری دلسوزانه دعوت کنیم و نهایتاً کلام خردمندانه رهبری را در اندیشه‌ها و راهبردهای بعدی مد نظر قرار داده و گام بعدی را با تبدیل چالش به فرصت برداریم.

ایران امروز در قضایای آب و بهره‌برداری از نظام آبی و سیستم معیوب و سنتی کشاوزی، دارویی و بهداشتی، برق، صنایع سنگین و مادر و ماشین آلات سنگین و توسعه میادین نفتی و گازی، و ناوگان‌های حمل و نقل خصوصا هوایی و ترمیم آنچه در رابطه با این بدعهدی از دست داده‌ایم و قضایای هسته‌ای هنوز با چالش و بحران روبه‌رو است. برای حفظ وضع موجود و موازنه نظامی در مقابل بدخواهان نیاز به تقویت بنیه دفاعی کشور همواره جزء ضرورت‌های نظام خواهد بود.

ورود روسیه به لیست تحریم می‌تواند ما را در این مسیر بیشتر به مقصودمان برساند، زیرا دنیا دیگر بسان قبل در تحریم‌ها ورود نخواهد کرد. همگرایی شرق - شرق با نگاهی به اتحادیه اروپایی متمایل به مخالفت با تحریم می‌تواند آمریکایی ها را از تصمیم خود پشیمان کند.

سخن آخر اینکه ملت ایران نه آمریکایی است و نه طرفدار سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکایی‌ها و ما باید این مساله را مد نظر قرار دهیم که همه دنیا یک چیز را اساس و سرلوحه سیاست‌های خود قرار می‌دهند و آن “منافع ملی” است. که متاسفانه امروز تحت عناوین مختلفِ نقد و غیره به فراموشی سپرده شده است.

دولت باید در شعار تعادلِ خود بیشتر اصرار کرده و بسیج اجتماعی و سیاسی را به عنوان یک راهبرد و نه شعار دنبال کرده و از حاشیه‌سازی بپرهیزد. تندروهای دو جناج سیاسی نیز بدانند امروز اگر به دنبال سربلندی ایران هستند بهترین گزینه همراهی با منافع ملی است. تندروها از دو جناح همواره دو گروهند یا اساساً موافق نظام نیستند که همیشه در سازمخالف می‌زنند، چون اساساً منافع آنها در آب گل آلود است و یا هواخواه نظام هستند که باید عاقلانه و با پشتیبانی از همه ارکان و تصمیم‌سازان و تصمیات نظام و حمایت از راه پیش‌رو رسالت حقیقی خود را نشان دهند./فارس

علی خسروی – فعال سیاسی، فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور گلستان

نوشته شده توسط : reza در 13-05-1396, 17:19 | بازدید : 1015 | نظرات : 0

اضافه کردن نظر

نام شما:
ایمیل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
حاصل چهار + پنج ؟ (به عدد)
پاسخ:*

اخبار مشابه:

هوشنگ امیراحمدی:می‌خواهند سپاه را خلع سلاح کرده و تحویل آمریکایی‌ها بدهند/ آمریکا هم خاتم‌الانبیا دارد ولی کسی بر سرش نمی‌زند

  هوشنگ امیراحمدی:می‌خواهند سپاه را خلع سلاح کرده و تحویل آمریکایی‌ها بدهند/ آمریکا

رحیم‌پور ازغدی:سند 2030 سبک زندگی جامعه را هدف قرار داده است

  رحیم‌پور ازغدی:سند 2030 سبک زندگی جامعه را هدف قرار داده است/ هدف ترامپ از سفر به

وزیر اطلاعات اعلام کرد:تشکیل۱۲ تیم‌ ۱۰ نفره برای ایجاد ناامنی در ایران/ نرخ هر عملیات؛ ۵۰۰هزار دلار

وزیر اطلاعات بابیان اینکه گروهک‌های تروریستی داعش، النصره عروسک‌های

وزیر کشور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه گرگان: تلاش دشمنان برای ایجاد تنش در انتخابات

وزیر کشور با بیان اینکه ایران اسلامی با جدیت به دنبال رفع تحریم‌ها و استفاده حداکثری از این

فهرست تجاوزات و توطئه های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران

در هر دوره از حیات انقلاب اسلامی، آمریکایی ها برای تضعیف و براندازی جمهوری اسلامی در یکی از حوزه
حدیث روز
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلی مرده است.
هفته نامه گلستان مهر
شماره 471- 28بهمن1396
آرشیو
پیوندهای مرتبط
آمار بازدید

آمار بازدید
بازدید امروز: 66
بازدید دیروز: 56
بازدید ماه:172
بازدید سال:47019
بازدید کل:298919