آخرین اخبار :
bg-login
img-registr
عضویت
تبلیغات
» » رونق 150 مکان گردشگری گلستان، نگاه فرابخشی می‌خواهد

رونق 150 مکان گردشگری گلستان، نگاه فرابخشی می‌خواهد

موضوع : یادداشت

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که منطقه گرگان، از شش‌هزار سال پیش، تمدن پیش از آریایی‌ها را در خود جای داده است و علاوه بر آن، در کمی نزدیک‌تر، گلستان سرزمین خوش‌آب و هوا از آرامشگاه‌های بهاره و تابستانه ویژه شاهان اشکانی بوده است. جاذبه‌های گردشگری چون پارک‌های جنگلی نهارخوران، ملی گلستان، النگ‌دره، دلند، کردکوی، قرق و آبشارهایی چون لوه، کبودوال، آق‌سو، زیارت، رنگو، شیرآباد، لاشور، شادان و چشمه‌هایی چون گل‌رامیان، لاله و اسکله‌هایی چون بندر گز، ترکمن و جزیره آشوراده معروف و تپه هزارپیچ در این استان واقع شده است و علاوه بر آن بناهای تاریخی چون میل‌گنبد، مدرسه عمادیه، موزه گرگان و غارهایی در دل طبیعت به نام‌های کیارام، شیرآباد، پشمکی، حمام خدایی، سم، گرو، اژدرکوه، گنج‌خانه، مبارک‌آباد، یخچال و... در این استان خودنمایی می‌کنند که شاید اسم برخی از آنها را به زحمت شنیده باشیم. اما این مناطق، چنان بکر باقی مانده‌اند که گردشگران حرفه‌ای، زحمت جستجوی آن را هم نکشیده‌اند و همه اینها ظرفیتی برزگ برای درآمدزایی وایجاد اشتغال و البته توسعه پایدار استان گلستان است.
هتل نسازید، خانه‌های خشتی گلستان را مرمت کنید!
مسئول اتاق فکر گلستان، نبود بسترهای لازم برای معرفی و تبلیغ جاذبه های گردشگری و البته نبود اماکن اقامتی و تفریحی که امنیت و خوراک گردشگران را تامین کند، به عنوان مهمترین عاملی معرفی می کند که باعث شده تا ظرفیتهای گردشگری استان مغفول بماند.
جلال کریمی می‌گوید: آبشار لوه یکی از بکرترین مکان‌های گردشگری گلستان است که گفته می‌شود بعد از آبشار موجود در کشور چین، بزرگ‌ترین آبخیز طبیعی دنیا است، اما به‌دلیل آنکه قابلیت دسترسی به آن مشکل بوده و روستاهای اطرف آن نیز جای اسکان برای ماندن گردشگران ندارد، تعداد اندکی از مردم از آن بازدید می‌کنند.
وی می‌افزاید: بافت سنتی استان گلستان در برخی روستاها دارای قدمتی معادل 400 تا 500 سال است که به‌دلیل خشتی بودن و رطوبت موجود در منطقه و عدم رسیدگی ساکنان آن، در حال حاضر در حال تخریب و ساخت و ساز است که باید مسئولان سازمان گردشگری فکری اساسی به حال این خانه‌های روستایی بکر کنند.
کریمی، با اشاره به وجود 150 مکان گردشگری در استان گلستان خاطرنشان می‌کند: می‌توان به جای هتل‌سازی در مناطق توریستی، خانه‌های روستایی را مقاوم‌سازی کرد و مکان‌های امنی برای گردشگران به‌وجود آورد تا علاوه بر آنکه از بافت تاریخی دور نشد، در فضایی طبیعی و بکر گذران کرد.
وی ادامه می‌دهد: گردشگری مقوله‌ای است که نمی‌تواند تک‌محوری ادامه یابد و در این راستا باید برای حضور سرمایه‌گذاران و گردشگران در مناطق خاص کشور امکاناتی همچون آب، گاز، مخابرات، راه و تغذیه مناسب را ترتیب داد تا مردم از آن لذت برده و خوشی ناشی از آن باعث شود که اسم آن دهان به دهان بین مردم بچرخد.
مسئول اتاق فکر گلستان تصریح می‌کند: روستای فارسیان شبیه ماسوله گیلان است، اما گردشگرانی که به این منطقه می‌روند، حتی نمی‌توانند چادر بزنند و خانه‌های موجود در آن نیز جای پذیرایی برای گردشگران را ندارد. چطور می‌توان از این روستای بسیار زیبا توقع داشت که جذب توریست کند؟
کریمی یادآور می‌شود: استان گلستان جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد، اما شاید تنها در 10 درصد آنها امکان اسکان وجود داشته باشد، بنابراین لازم است مسئولان در این حوزه بیشتر توجه کنند و امکانات بیشتری را برای گردشگران فراهم آورند تا بدین‌ترتیب بتوانیم استانی پرگردشگر داشته باشیم تا از مزایای اقتصادی و فرهنگی آن تمامی مردم منطقه بهره ببرند.
اعتبارات ناچیز گردشگری کفاف جذب توریسم را نمی‌دهد
در حالی که تصور می‌شود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مسئولیت دارد که شرایط را برای حضور هرچه بیشتر گردشگران در نقاط بکر فراهم آورد، اما مسئولان این سازمان از اعتبار ناچیز اختصاص یافته به این سازمان شکایت کرده و نگاه فرابخشی را برای پیشبرد اهداف طلب می‌کنند.
معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری استان گلستان می‌گوید: آماده کردن مکان‌های بکر برای جذب گردشگری و توریست، نیازمند زیرساخت‌هایی چون راه، آب، برق و خدمات اولیه است و از آنجا که سازمان میراث فرهنگی اعتبارات محدودی دارد، لازم است دستگاه‌های دیگری نیز وارد عمل شوند تا بتوانیم به اهداف دست پیدا کنیم.
احمد تجری می‌افزاید: اگر گردشگران بخواهند به نقاط بکر استان‌ها سفر کنند، لازم است راه و وسیله ایاب و ذهاب آنها فراهم باشد که این امر نیز بر عهده دستگاه‌های دیگری است تا امکانات فوق را فراهم آورند. وی خاطرنشان می‌کند: وزارت راه و شهرسازی باید در فراهم کردن امکانات جاده‌ای و وزارت نیرو نیز در تأمین برق و آب مناطق فوق همکاری‌های لازم را داشته باشد و علاوه بر آن استانداری‌ها نیز کمک کنند تا بتوانیم فضایی مناسب را برای گردشگران فراهم آوریم.
تجری ادامه می‌دهد: متأسفانه چنین زیرساخت‌هایی هنوز در استان گلستان فراهم نشده و اعتبارات موجود نیز کفاف اقدامات فوق را نمی‌دهد. بنابراین در دولت تدبیر و امید که نگاه ویژه رئیس جمهوری به محیط زیست و منابع طبیعی بوده، لازم است ردیفی برای بخش گردشگری در مناطق بکر اختصاص یابد. وی تصریح می‌کند: استان گلستان از اقلیم‌های دریایی، دشت، کویر، کوه و جنگل برخوردار است، به‌گونه‌ای که پس از عبور از پارک جنگلی نهارخوران تا کویری که پرورش شتر در آن مرسوم است، کمتر از دو ساعت باید طی طریق کرد و علاوه بر آن، دسترسی به دریا، دشت و کوه نیز فاصله‌های اندکی دارد.
معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری استان گلستان یادآور می‌شود: برج قابوس در شمال کشور به ثبت جهانی رسیده است و بیش از یک‌هزار سال قدمت دارد، اما متأسفانه برای شاخصه‌های گردشگری آن زیاد کار نشده و لازم است شرایطی فراهم شود تا بتوانیم این آثار تاریخی را بیشتر معرفی کنیم.
وی معتقد است: یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه استان گلستان می‌تواند توسعه گردشگری باشد، به شرط آنکه با تمامی دستگاه‌های موجود در استان همکاری کرده و بتوانیم در کنار همدیگر این امکان را فراهم آوریم.
تجری، وجود نگاه جذب سرمایه‌گذار در استان را از دیگر برنامه‌های معاونت گردشگری گلستان برمی‌شمرد و می‌گوید: تاکنون بیش از 55 بسته سرمایه‌گذاری آماده شده است و اقداماتی در قالب این بسته‌ها برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مهیا است. وی می‌افزاید: سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند در این مناطق حضور فعال داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به این معاونت از شرایط آن باخبر شوند.
معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری استان گلستان خاطرنشان می‌کند: آمار گردشگران ورودی به استان نشان می‌دهد مسافرانی که از اقامتگاه‌های رسمی اطمینان دارند، بیشتر از گردشگرانی هستند که به قصد بازدید از مکان‌های طبیعی و زیستگاه‌های بکر به این استان سفر می‌کنند.
استان گلستان، دروازه ورود به استان خراسان است و هرساله مسافران زیارتی بیشماری از این شهر گذر می‌کنند که اگر امکانات توریستی بیشتری در آن فراهم شود، امکان استراحتی چندساعته و لذت بردن از طبیعت بکر این استان فراهم خواهد شد. همچنین مسافران زیارتی، می‌توانند از روستایی که به همین نام در این استان قرار گرفته و دارای آب گرم طبیعی است، استفاده کرده و بدین‌ترتیب گردشگری اسلامی رونق پیدا کند. این ظرفیت یکی از ظرفیتهای ویژه کسب درمدآمد و اشتغالزایی برای استان است.
اندکی توجه دولت‌مردان و دست‌اندرکاران این بخش کمک می‌کند که گردشگری در این مناطق رواج پیدا کند تا از مزایای آن علاوه بر آنکه مردم روستایی بهره‌مند شوند، دیگر مهاجرت معکوس اتفاق نیفتد و ساکنان خانه‌های خشتی و گلی بتوانند از اماکن خود با اجاره دادن و حضور مردم سایر شهرها لذت برده و درآمدی کسب کنند که این امر به اقتصاد خانواده‌هایشان کمک کرده و علاوه بر آن کمک می‌کند که مشاغل بیشتری در روستاها رواج پیدا کند./مژگان ستار

موضوع : یادداشت
نوشته شده توسط : reza در 9-07-1394, 20:23 | بازدید : 1649 | نظرات : 0

اضافه کردن نظر

نام شما:
ایمیل:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
حاصل دو + صفر ؟ (به عدد)
پاسخ:*

اخبار مشابه:

حمله رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی؛ علل و واکنش‌ها

حمله رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی؛ علل و واکنش‌ها

مرتضی آوینی: شده‌ها و بوده‌ها

به زعم من مهمترین ویژگی شخصیتی آوینی، تفکر، پرهیز از سطح‌ها و ظاهرها، عدالت‌خواهی و

خوشا به حالت ‌ای روستایی!

روستایی باشیم اما احترام سرمان بشود. ای‌کاش روستایی باشیم اما به حکم قانون نگوییم

فصل الخطاب مذاکرات هسته ای قانون است

    پس از بررسی مفاد برجام در مراحل قانونی و اعلام نظر نهایی مقام معظم رهبری ( مدظله

تجلی اقتصاد اسلامی در قانون اساسی پیشنهادی شهید بهشتی

تجلی اقتصاد اسلامی در قانون اساسی پیشنهادی شهید بهشتی/در اقتصاد اسلامی، هیچ کس توسط کارفرمای بزرگی

روحانی؛ از شعار ۹۲ تا واقعیت۹۴!

  روحانی؛ از شعار ۹۲ تا واقعیت۹۴
حدیث روز
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : محبوب ترین کارها نزد خدا با دوام ترین آنهاست گرچه ا ندک باشد.
هفته نامه گلستان مهر
شماره 572 شنبه 22 شهریور 1399
آرشیو
پیوندهای مرتبط
آمار بازدید
File engine/modules/prostats.php not found.